• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 06 Aralık 2016
  • 00:08
  Adana Haber
Nazım İmar Planı ne zaman açıklanacak   Nazım İmar Planı değişikliği tartışmaların ardından kabul edilmişti. Lakin, itirazlar üzerine mahkeme  bazı  uygulamaları iptal etti. Devamında  Danıştay'ın belediyeyi haklı  bulduğu öne sürüldü. Gelinen son nokta ise trajıkomik. Hiç kimse işin akibeti 02 Ekim 2012, Salı

 

Nazım İmar Planı değişikliği tartışmaların ardından kabul edilmişti. Lakin, itirazlar üzerine mahkeme  bazı  uygulamaları iptal etti. Devamında  Danıştay'ın belediyeyi haklı  bulduğu öne sürüldü. Gelinen son nokta ise trajıkomik. Hiç kimse işin akibetini bilmiyor.  Şehir Plancıları Odası dahi son durumu öğrenebilmek için , bilgi edinme yasası kapsamında belediyeye başvurmuş. Ne güzel değil mi ?  Şehrin geleceğini bu kadar yakından ilgilendiren bir konuda, doyurucu bir açıklama yapılamayışı herhalde mizah dergilerine malzeme olur.  Sanırım daha küçük ölçekteki planların işliyor olması, bu planla ilgili çalışmaları yürütenleri rehavete yöneltti. Ancak kentin bir nevi kaderinin işlendiği bu planların  son halinin  halen bilinmiyor olması düşündürücü... İnsanın aklına bin bir türlü fikir geliyor. Hazır olmadığı için gizlenebilir, itirazlar üzerine düzeltilmesi  gereken kısımlar olabilir, yeni eklemeler yapılıyor olabilir... Ve daha benim bilemeyeceğim ayrıntılardan dolayı şuanki  manzara oluşmuş olabilir. Ancak birilerinin bu konuda açıklama yapması gerekmiyor mu?  "Şu  nedenlerden dolayı, şu aşamadayız" demek   çok mu zor ?

Konuyla ilgili Şehir Plancıları Odasıyla bir görüşmem oldu. Avrupa ile ilgili örneklerini, gıpta ederek dinledim. Avrupa'nın modern kentlerinde  belediyenin yapacağı her türlü değişiklikte, yeni binalar yapımında  ve benzeri konularda bölgedeki nüfusla görüşüp ortak karar  alındığını öğrendim. Bir  binanın rengi değiştirilirken bile, orada yaşayanlara sorulması nasıl açıklanabilir bilmiyorum; Demokrasi mi , insana saygı mı , çevreye saygı mı ? Adını siz koyun artık.

Peki ülkemizde ve kentimizde nasıl işliyor ?  Bu sorunun yanıtını bulmak zor değil. Yazının giriş kısmındaki özet, işleyişi anlatıyor  aslında. Bırakın halka sormayı, ilgili kurumlar dahi bilgi edinemiyor.        "Gel de bu plandan hayır bekle..." Oysa her belediye başkanı sivil toplum örgütleriyle birlikte hareket edileceğini söylemiyor mu? Göstermelik  de olsa mühendis odalarına  soruluyor. Uyarıların bir kısmı yapılıyor, bir kısmı kulak arkası edliyor.  Halka sorulması ise ufukta hiç görülmüyor. Zaten halkın görüşleri ne zaman alınıyor ki ; seçimden seçime sandığa gidildiğinde. Ondan sonrası  hak getire. Koltuklara oturanlar  herşeyi unutuyor. İşin garip yanı, yapılanları halk da unutuyor !

Nazım İmar Planları'nda kentin nasıl  ve ne şekilde büyüyeceği  belirtiliyor. Turizm, sağlık , eğitim , sanayi  ve  diğer alanlar planlarda yeralıyor. İşte bu nedenle de yatırımcılar önünü görüyo, vatandaş alacağı arsanın hangi alan içerisinde kaldığını bilerek fikir yürütebiliyor.

Bu nedenle de bu planların bir an önce   son haliyle açıklanması gerekiyor.


köf7