• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 06 Aralık 2016
  • 00:07
  Adana Haber
MHP, Çukurova ve Ali Uğur Akbaş 18 Nisan 2013, Perşembe
Armağan KABAKLI
Armağan KABAKLI

Seçim sathına girdikçe, siyasi partiler ve adaylar ile aday oldukları seçim bölgelerine ilişkin, ileriye dönük öngörülerde bulunabilme fırsatı buluyoruz.

Henüz AK Parti'de bu yönde bir hareketlilik başlamadı. İsimler, kulislerle sınırlı.

Ancak, Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi'nde adaylık yolunda ciddi düşünen isimler şimdiden inisiyatif almaya başladı bile.

CHP ile ilgili bir kaç yazımda bazı değerlendirmelerde bulunmuştum. Bugün ise geçen dönem seçim sürecinde aktif olarak bulunduğum Çukurova ilçesi ile ilgili bir kaç dipnot aktarmak istiyorum.

CHP'nin Çukurova'da yapılan tüm anketlerde, Çukurova'da hala önde olduğu görülebiliyor. Ancak, diğer partiler, özellikle de MHP için Çukurova çok da zor bir rüya, yani en azından bir ütopya değil elbette.

Bunun için sıklıkla altını çizdiğimiz Çukurova ilçesinin demografik yapısı, sosyoekonomik ve sosyokültürel dokusuna, sokak jargonuyla "alıcı gözüyle" bakmak gerekiyor diye düşünüyorum...

Öncelikle Çukurova seçmeni eğitimli. Türkiye'nin sosyo ekonomik yapısının direği olan 'orta sınıf' büyük ölçüde ilçenin ekonomik karakterini oluşturuyor. Kırsal olgular barındıran bölümleri olsa da, orta direkten yukarıya açılan bir sosyoekonomik sınıfa dahil.

Bunları neden yazıyorum? Çünkü hepimizin bildiği bu gerçekler, aday tercihinde siyasi partilere çok ciddi bir yükümlülük getiriyor da ondan.

Yanlış aday profili, zor bir rüya olmayan Çukurova'yı, bir anda ütopik bir seçim hayaline çevirebilir de ondan...

CHP, bu ilçede herhangi bir adayla kazanma şansına sahipken, AK Parti ise, Çukurova'nın kırsalından gelecek oylara göz kırparken ve hala merkezde üçüncü parti iken, MHP ikinci parti konumunda olduğu Çukurova'da 'kılı kırk yararak' adayını belirlemeli.

Şartlar işte aynen bu çerçevedeyken, önümüzde MHP'den öne çıkan bir isim dikkat çekiyor; Ali Uğur Akbaş.

Akbaş, adaylık konusunda çok ciddi. Yani bazı siyaseten varolma girişimleri gibi değerlendirilemez. Kararlı bir şekilde seçim süreci kurguladığı bilgisine vakıfım. Geçtiğimiz günlerde Aliye Gültekin'in röportajları ile de bu ip uçları kamuoyunun bilgi dağarcığına girdi.

Dedik ya, aday profili Çukurova'da 'yoku var', 'varı yok' edebilecek kadar önemli bir mihenk. Ancak, kişisel yaşamı, sosyal etkinliği, çevresel faktörlerin getirdiği ve ilçenin mevcut durumu ile örtüşen kimliği, MHP'nin hem Çukurova'nın merkezinde varlığının sürdürmesinde, hem de adaya bakarak oyunun rengini belirleyen seçmeni MHP'ye taşımaya gayet uygun bir profil.

Akbaş'ın Adana kamuoyunda halihazırda bir tanınırlık ve bilinirlik sorunu yok. Kendi dinamikleriyle, severiz ya da sevmeyiz marka olmuş bir isim ve etki alanı çok geniş. Adana Demirspor'daki görevi ile kentin sportif yaşamına vakıf ve seçmen için de iyi bir tercih sebebi, en azından ilçenin sportif yaşamı konusunda inisiyatif alabileceği imajını, seçmen gözünde sağlayabilir.

Ayrıca, özel yaşamında da modernist bir çizgiye sahip. Örnek olarak, Seyhan'da pek etken kabul edilemeyecek bu done bile, Ali Uğur Akbaş'ı, MHP ile Çukurova'da örtüştürebilecek ciddi bir frekans olarak kullanılabilir.

MHP kurmayları ve teşkilat ile ilişkileri de son derece yerinde ve en önemlisi sürdürülebilir kıvamda. Ve açıkçası şu anda aday adayları arasından MHP'yi Çukurova'ya modern ve çağdaş bir vizyonla taşıyabilecek en iyi seçenek gibi görünüyor.

Tabii henüz duyduğumuz ve bildiğimiz tablo üzerinden bu yorumu yapabiliyoruz. İlerleyen süreçte daha bir çok isim karşımıza çıkacak olsa da, Akbaş'ın şimdiden MHP'nin Çukurova'ya uygun en iyi iki aday tercihinden biri olabileceğini söylemek, pek de havada kalacak bir öngörü olmasa gerek diye düşünüyorum.

Yani Çukurova seçmeni, Ali Uğur Akbaş'ı seçimde oy vereceği başkan adaylarından birisi olarak görürse şaşırmasın. Tabii karar mekanizması ile bizim bakış açımız, ucundan kıyısından örtüşürse...


Adana