• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 29 Ekim 2016
  • 00:44
  köf1
Klasik Seçim Stratejileri Mutasyona Uğruyor 07 Mayıs 2013, Salı
Ali PEKMEZCİ
Ali PEKMEZCİ

Önümüzdeki yıl yapılacak olan yerel seçimler şimdinin siyaseti üzerinden şekillendirilmeye çalışılıyor.. Adana'nın kaypak siyasi zemininde bugün hangi atraksiyonu, işbirliği ya da çatışmayı görüyorsanız yerel seçime endeksli olduğundan şüphe etmeyin..
Seçimin atmosferini anlatmaya çabalarken herkesin kafasında daha çok kimlerin aday olup olmayacağı sorusu hakim.. Hangi parti kimle, kimlerle seçime gidecek.?
Bence dar bakış açısı..
* * *
Her seçim bir sınav, bir derstir.!
Hem de liderlere ve partilere neden kaybettiklerini ya da nasıl kazandıklarını öğreten uygulamalı ders.. Tabii anlayabilene..
1980 sonrasındaki Adana yerel seçimlerinin tamamında gazetecilik yaptım.. Çuvallar dolusu aday, tır konvoyu dolusu aday adayı gördüm.. Hangi ilçede hangi parti ne kadar şanslı, hangi partiye nerede ekmek su yok; kazanma potasına girebilmek için ne yapmalılar tecrübesini edindim..
Bu tecrübe ışığında sizlere "2014 seçimlerinin dinamiğini" anlatmaya çalışacağım..
* * *
Önümüzdeki seçimin Adana'da geçmiştekilere oranla çok daha farklı geçeceğini kestirebilmek zor değil.. Tüm ilçelere Büyükşehir'de oy kullanma hakkı tanınmasının da eklenmesiyle sonuç karmaşası kendini daha bir ağır hissettiriyor..
Şöyle ki..
Büyükşehir Belediyesi seçimin havuzudur.. Bu havuza ilçelerden oy gelir, dolar.. Havuzuna en çok su akıtan parti kazanır.. Büyükşehir adayının kimliğini ilçe belediye başkan adaylarının kalitesinin önünde tutan klasik seçim stratejisi 2014'de mutasyona uğruyor..
* * *
Bu bağlamda alışılageldik seçim stratejileri işlevini yitirmemekle birlikte genel fotoğrafın şemsiyesinin ne kadar önemli olduğu gerçeğiyle de yüzleşecek..
Her ilçenin seçimi Büyükşehir seçimi kadar önem taşıyacak.. Büyük küçük demeden ilçelerin çoğunluğunda seçimi alan partinin Büyükşehir'in de favorisi olacağını söylemek istiyorum..
Şu yanılgıya düşülmesin..
"Büyük ilçelerde fark atıp oralardan gelecek oylarla seçimi kazanırız"
Yok böyle birşey..
Neden yok.?
Çünkü merkez ilçelerin her birinde farklı bir partinin hakimiyeti söz konusu.. Çukurova'da CHP, Yüreğir'de AK Parti, kırsalda MHP.. Ama kötü adaylarla hem o ilçeyi riske atılır hem de Büyükşehir havuzuna akan su azalır..
Salt Büyükşehir adayını önemseyip ilçelere hatırlı veya ısmarlama isimler koyan partiler hüsrana uğramaktan kurtulamaz..
* * *
Konuyu açacak olursak..
Daha önce sadece ilçe belediye başkanına oy veren Aladağlı ya da Karataşlı seçmen artık Büyükşehir Belediye Başkanı'nı da seçecek kudrete eriştiğinin farkında.. Dolayısıyla bu geniş hinterlandda seçmenlerin hemşerileriyle iletişim refleksi de gelişme kaydedecek.. Bu ayrıntıyı yakalayan ve çözüm geliştiren parti (aday) bir adım önde demektir..
Partiler demografik ve coğrafik boyutuyla değişen bu seçmen profilini dikkate almak zorunda.. Adana Büyükşehir'de de ilçede de tembel ve yetersiz adayla yola çıkan parti sonucuna da katlanmak durumunda..
Bu yüzden hangi partinin aday denklemini dengeli ve sağlıklı olursa, pani partinin ADAY AİLE FOTOĞRAFI beğeni ve takdir görürse 'sandığın efendisi' de o olur..
* * *
Bu vesileyle yalnızca Büyükşehir adaylarına odaklananların en az onun kadar irili ufaklı tüm ilçeleri de dikkate almasını öneriyorum..
Lafı uzatmadan..
2014'de Adana genelinde 500 bin oyu cebine koyan partiye Büyükşehir hayırlı olsun..
İşte hendek işte deve.!


468x60 Reklam