• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 06 Aralık 2016
  • 00:06
  köf1
Sarıçam'da imar talanı Zihni Aldırmaz 200 dönüm spor alanını konut ve işyerine çevirip ortadan kaldırdı.

SARIÇAM DA PATLADI
Adana kamuoyu Beyazevler Çamlığı, Gazipaşa'daki dini tesis alanında yapılan imar değişikliklerine yoğunlaşmış, dikkatler Çukurova ve Seyhan İlçelerine çevrilmişken, Sarıçam ilçesinde büyük bir imar talanı gerçekleşti. Sessiz sedasız yapılan değişikliklerle 200 dönüme yakın spor alanı, konut, işyeri ve özel sağlık tesisine çevrildi.

200 DÖNÜMLÜK RANT
Sofulu Çöplüğü olarak bilinen Katı Atık dönüşüm Tesisleri'nin güneyinde 1/25000 ve 1/5000'lik nazım imar planlarında spor alanı olarak görülen 200 dönümlük arazinin spor alanına ihtiyaç kalmadığı gerekçesiyle dönüştürüldüğü öğrenildi. Büyükşehir Belediye Meclisi imar değişikliğini yine sessiz sedasız gerçekleştirdi.

EL DEĞİŞTİREN ARSALAR
İmar değişikliği öncesinde arazideki mülkiyet değişimleri de meak konusu oldu. Yetkililerin bu büyük imar vurgununa karşı bölgeyi mercek altına alması ve arsaların el değiştirmelerini incelemesi gerekiyor. Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz ise her zamanki gibi sessiz kalarak değişikliği oldu bittiye getirmek istiyor.

MECLİS ÜYELERİ Mİ?
Haber kaynakları büyük imar vurgunu için Büyükşehir Meclisi'nde de görev yapan meclis üyelerinin devreye girdiğini belirtiyorlar. Kamuoyu, bu konuda çaba harcayan ve imar komisyonu ile meclisi ikna ederek değişiklikleri gerçekleştirerek vurgunun önünü açan belediye meclis üyelerinin kimler olduğunu merak ediyor.

İŞTE MECLİS KARARI
14.03.2013 Tarihli 67597785-050.01.04-59 sayılı meclis kararında, "Sofulu Gültepe Mahallesi 645 ve 738 nolu parseller ve civarı 1/25000 lik ve 1/5000 lik nazım imar planlarında spor alanı olarak düzenlenmiştir. Aynı bölgenin yakınında Üniversitenin batısında bulunan alana olimpik spor alanı yapılacağından bu bölgede spor alanı ihtiyacı kalmamıştır. Mülkiyet sorununu çözmek ve maliyeti düşürmek amacıyla spor alanının daraltılarak, Eğitim Tesisi, Sosyal Tesis, Sağlık Tesisi, KDKÇA(Konut Dışı Kentsel Çalışma Alanı ve Konut Alanı olarak düzenlenerek plana işlenmesine" deniliyor.

STAT 5 OCAK'IN KARŞILIĞI
İmar değişikliği için Yeni Stadyum projesi bahane ediliyor ancak, buraya TOKİ tarafından yapılacak olan stad 5 Ocak Stadyumu karşılığında yapılıyor. Eğer bu stad ortadan kaldırılan 200 dönümlük alanın karşılığı ise bu kez de "5 Ocak Stadı'nın karşılığı nerede?" sorusu akla geliyor. Rant sözkonusu olunca kimsenin aklına kentin durmadan artan yeşil alan ihtiyacı gelmiyor.


köf7
Yorumlar (1)
    Google