• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 06 Aralık 2016
  • 00:07
  köf1
Milli Mensucat Müze Rantiye rahatsız oldu Milli Mensucat'ın kurtarılıp Adana'ya mal edilmesi için sürdürülen mücadele sonuçlandı. Bakan Çelik, tarihi binanın "Külür Merkezi ve Müze" olmasını sağladı.

Adana ve Türkiye'nin en eski sanayi kuruluşlarından biri olan eski Milli Mensucat Fabrikası "Kültür Merkezi ve Müze" oldu. Kültür Bakanı Ömer Çelik'in girişimleriyle müze yapılan tarihi binanın kurtarılması ve misyonuna uygun şekilde kullanılması için mücadele veren Özgür Ailesi'nden Fatih Özgür, gelişmenin sevindirici olduğunu söyledi.

Fatih Özgür, dedesi tarafından kurulan, ismini Atatürk'ün verdiği, Orhan Kemal'in burada çalıştığı yıllarda yazdıklarıyla Türkiye tarafından tanındığını belirterek, "Milli Mensucat'ın "Endüstri Mirası, Kültür Varlığı" olarak tescil edilmesini sağlamıştı. Daha sonra Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'ne tahsis edilmesi istenen fabrikanın müze yapılmasına ise itiraz geldi.

Geçtiğimiz günlerde bir televizyon programına katılan Zihni Aldırmaz'ın yeğeni Cengiz Dinçer, fabrikanın müze yapılmasını eleştirmiş, içerisinden 30 metre doğu batı aksında yol geçirecektik. bize sorulmadan müze olunca planımız bozuldu. Şehir böyle yönetilmez. Bakanlık bize danışmadan böyle bir karar almamalıydı" diye konuşmuştu.

Dinçer'in bu sözlerinden vazife çıkaran biri gazete sahibi iki kişi hemen ertesi gün, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne dilekçe ile başvurarak, Kültür Bakanlığı'nın isteğiyle Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı'nın yaptığı imar planına itiaz etti. Dinçer'in 14 Mayıs'taki konuşmasının ardından verilen 15 Mayıs tarihli dilekçelerin birbirinin aynısı olması dikkat çekti.

Aynı gazetenin sahibi, daha önceki yıllarda Fatih Özgür'ün "fabrikanın kurtarılması ve kültür mirası ilan edilmesi" için verdiği mücadeleye ise destek olmuştu. Fabrikanın içinden geçeceği ileri sürülen yolun ise hali hazırda bir işlevi olmayacağı karşısında Marsa Fabrikası olduğu için yüksek kamulaştırma bedeli çıkacağı belirtiliyor.


468x60 Reklam
Yorumlar (2)
  • Bosnalı
    27 Mayıs 2013 Pazartesi 17:28
    Milli mensucat Adana boşnaklarına göçle geldikleri yıllarda kucak açmıştı.Dedelerimizden.anne-babalarımızdan fabrika hikayeleri dinleyerek büyüdük.Döşeme mah.Boşnak Maho- Narlıca ustabaşı Huso Musliç ve niceleri.Orhan Kemal'in kaleme aldığı yıllar. Müze olması sevindirici.Manevi değerlere,kültür miraslarına sahip çıkılmalı.
Google