• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 06 Aralık 2016
  • 00:08
  Adana Haber
Evde bakım ücretine haciz Adana'da devlet yardımıyla hayatlarını sürdüren 10 kişilik Toy ailesinin engelli maaşı ve evde bakım ücretine haciz konuldu.

Hakan Toy (37), 15 yıl önce sevdiği Meryem Toy'u (29) kaçırarak evlendi. Kebapçılık yaparak evinin geçimini sağlayan Hakan Toy, şizofreniye yakalandı. Bu arada çiftin en küçüğü 6 yaşında 8 çocuk dünyaya geldi. Çocuklardan biri down sendromlu olarak dünyaya gelirken ikisinde ise zeka geriliği tespit edildi. Şizofren tedavisi gören Toy, 3 yıl önce hastaneden yüzde 80 engelli raporu alınca 3 ayda bir 960 TL engelli maaşı bağlandı.

Toy çifti, down sendromlu kızı içinde ayda 650 TL evde bakım ücreti almaya başladı.  Toy ailesi, zeka geriliği olan kızlarından birine de yüzde 50 rapor alarak 3 aydan 3 aya 640 TL maaş almaya başladı. Şizofren olduğu için çalışamayan Toy ve ailesi aldıkları engelli maaşları ile ayakta durmaya başladı. Toy, bu ay engelli maaşlarını almaya gittiğinde postaneden görevli memurdan maaşa haciz konulduğunu öğrendi.


Kefil olduğu kişinin borcunu ödememesi nedeniyle maaşına haciz konulan Toy, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne gitti. Burada yetkililerin kendisine yardım parasına el konulamayacağını söylediğini belirterek, "Ancak benim ve kızımın birinin maaşına el koydular. Diğer kızım annesinin üzerine olduğu için onun maaşını almamışlar. O da benim üzerime olsa onun maaşı da gitmişti. Şimdi ne yapacağımı bilmiyorum" diyerek tepki gösterdi.


Adana
Google