• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 06 Aralık 2016
  • 00:07
  Adana Haber
Azime Kocacık’tan veri bankası teklifi Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Çukurova Belediye Meclis Üyesi ve Grup Sözcüsü Azime Kocacık, ilçede ikamet eden engelli vatandaşların sorunlarını çözebilmek için öncelikle onlarla ilgili bir veri bankası oluşturulması teklifinde bulundu.

Aralık ayının ilk oturumunda Meclis’te söz alan MHP’li Azime Kocacık, Dünya Engelliler Günü’nde anlamlı bir çağrıda bulundu. Kocacık Mecliste yaptığı konuşmada, engelli vatandaşların ve ailelerinin büyük sıkıntılar içinde olduklarını vurguladı. Engelli vatandaşların sorun ve sıkıntılarının en aza indirilmesi gerektiğini söyleyen Kocacık, bu konuda daha önceki tekliflerini hatırlatarak “Onlara özel bir otobüs alalım, park ve bahçeleri, gezi yollarını, spor komplekslerini, umum tuvaletleri onların da yararlanabilecekleri şekilde düzenleyelim, pazarlarda stant açabilmelerini sağlayalım, dedim. Ben bunları söylemekten artık yoruldum.” sözleriyle yönetime sitem etti.
GELİN ADIM ATALIM
Kocacık, şimdi de engelli vatandaşlara daha iyi hizmet etmek için onlarla ilgili veri bankası oluşturulmasını gündeme getirerek “Engelli vatandaşlarımızın gelir durumları nedir, hangi kurumlardan nasıl bir yardım alıyorlar, ocakları kaynıyor mu, ilaçlarını alabiliyorlar mı, hastaneye gidebiliyorlar mı bilmiyoruz. Bütün bunların cevabını hiç birimiz bilmiyoruz. Oysa elimizin altında bir veri olsa onlar için neler yapmamız gerektiğini de bilirdik. Gelin tarihi bir adım atalım. Çukurova'da kadın-erkek, çocuk, genç-yaşlı kaç engelli vatandaşımız var, nerede yaşarlar, ne yer ne içerler, nelere ihtiyaç duyuyorlar bunları araştıralım ve bir veri tabanı oluşturalım. Bunun için bürokratlardan ve meclis üyelerinden oluşan bir komisyon kuralım” diye konuştu.
KADIN HAKLARI VE KOMORLAR
MHP Çukurova Belediye Meclis Üyesi ve Grup Sözcüsü Azime Kocacık, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü münasebetiyle yaptığı konuşmada da, kadınların Türkiye’de arzu edilen hak ve statünün çok uzağında kaldığını kaydetti. Thomson Reuters Foundation’un yaptığı araştırma sonucunda, eski adı ‘Kamer-Ay’ olan, Fransızların etkisiyle Komorlar Birliği adını alan Müslüman Afrika ülkesinin ‘Müslüman kadınlar açısından en iyi ülke’ seçildiğine dikkat çeken Kocacık, “Değerli arkadaşlar. Ayakla, başla, türbanla kadın haklarını istismar edenlerin aslında kadın haklarını iyileştirme konusunda az önce paylaştığım Komorlar’ı örnek alması lazım.” İfadesini kullandı.
KIZ LİSESİNDE BİLE KADIN MÜDÜR YOK
MHP’li Azime Kocacık “Ülkemizde ve belediyemizde üst düzey yönetici kadın istihdamı da yeterli düzeyde değildir. İşyerlerinde karar mekanizması olan görevler çoğunlukla erkeklerdedir. Oysa Türk kadını güçlüdür, yüreklidir, yeter ki onun kıymeti bilinsin, onun haklarına saygı duyulsun, canına kastedilmesin, ona şiddet uygulanmasın. Çukurova belediyesinde bir kadın başkan yardımcısının olmaması bunun üzücü bir örneğidir.Aynı zamanda kız lisesi gibi kız öğrencilerin de yatılı kaldığı bir okulda bayan bir okul müdürü ve müdür muavininin olmaması bizleri son derece üzmektedir. Aslında kadınların geri planda kaldığı ülkelerde demokrasi ve insan hakları da geri kalmıştır. Kaybeden aslında ülkemiz olmaktadır. Nüfusun yarısı kadın olduğuna göre, beyin gücünün yarısı da atıl halde tutuluyor demektir. Beynimizin tam kapasite  çalışacağı güzel günler dileklerimle tekrar hepinizi saygı ile selamlıyor, engellilerle ilgili teklifimize desteklerinizi bekliyoruz.” Dedi.


köf7
Yorumlar (1)
    Google